انتقال دامنه و شرایط انتقال انواع دامنه چیست؟


انتقال دامنه چیست؟

هرگاه صاحب دامنه قصد انتقال نام دامنه خود از یک شرکت ثبت کننده (Registrar) به ثبت کننده دیگری را داشته باشد از آن به عنوان انتقال دامنه (Domain Transfer) یاد می شود. این انتقال ممکن است از فردی به فرد دیگر و یا از حساب کاربری (Account) یک فرد در Registrar فعلی به حساب کاربری همان فرد در رجیستر جدید باشد.

قوانین و شرایط انتقال دامنه های بین المللی

1. طبق قوانین حاکم بر دامنه های عمومی، مالک دامنه حق انتقال دامنه از یک شرکت ثبت کننده دامنه به شرکت ثبت کننده ی دیگر را دارا می باشد و هیچ شرکت یا نماینده ای حق جلوگیری از انتقال دامنه ای را که ۶۰ روز از زمان ثبت یا آخرین انتقال آن گذشته باشد را نخواهد داشت.

2. برای انتقال دامنه باید مالک دامنه از طریق شرکت ثبت کننده دامنه مقصد درخواست انتقال را ارسال نماید. این درخواست پس از وصول برای کسب اجازه از طریق پست الکترونیکی برای مدیر (Administrator) اصلی دامنه ارسال شده و پس از تایید توسط وی به محل جدید منتقل خواهد شد. این روند ممکن است تا یک هفته نیز بطول بیانجامد.

3 . باز بودن و قفل دامنه سرويس قفل دامنه (Domain Locking) در تمامي مراكز ثبت دامنه (Registrar ها) ارائه مي‌گردد. قفل دامنه از نقل و انتقال دامنه بدون كسب اجازه مالك آن جلوگيري مي‌نمايد و بدين ترتيب دامنه‌ها از امنيت بيشتري برخوردار خواهند بود. در اين حالت حتي تائيديه Administrative Email نيز منجر به انتقال دامنه نخواهد شد.

4. هر دامنه براي انتقال حتما نياز به Authorization Code دارد.

Authorization Code دامنه مي‌بايست از مركز ثبت (Registrar) فعلي آن دريافت شود. Authorization Code يك كد انحصاري به منزله صدور مجوز انتقال دامنه مي‌باشد كه ازطرف مركز ثبت (Registrar) فعلي صادر مي‌شود.

5. حداقل ۱ روز به تاريخ انقضاي دامنه باقي مانده باشد.در غير اينصورت دامنه مي‌بايست قبل از اقدام به شروع انتقال، در مرکز ثبت فعلي تمديد شود.

قوانین و شرایط ایجاد و انتقال دامنه های ir

پسوند ‎.ir‏ پسوند دامنه اینترنتی کشور ایران است.شرکت فناوران چیتا به عنوان شرکت رسمی ازسوی مرکزتحقیقات فیزیک نظری جهت واگذاری نام دامنه ایـنترنـتی ir به کاربران معرفی شـده و تا کنون به عنوان ثبت کننده و کارگزار رسمی دامنه های کشور ایران فعالیت های قابل قبولی داشته.

1. نوع دامنه : همه دامنه‌ها مستقیماً تحت .ایران ثبت می‌شوند.

2. شرایط متقاضی : کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که اعطای امتیاز دامنه .ایران به آن‌ها مغایر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران نباشد.

3. محدودیت‌های شکلی : نام دامنه باید صرفاً از حروف فارسی، ارقام فارسی، تیره – منها (-)، فاصله مجازی و اتصال مجازی تشکیل شود.. نام‌های دامنه باید با حرف شروع و به حرف ختم شوند. طول دامنه باید حداقل دو نویسه و حداکثر حدود ۳۰ نویسه باشد.

4. دامنه‌های انحصاری : ثبت برخی اسامی واحدهای اداری کشور منحصراً در اختیار واحدهای ذیربط است. نام کشور (به هر صورت)، نام استان‌ها، فرمانداری، شهرستان‌ها و شهرها از این جمله‌اند.

ثبت اسامی آثار طبیعی، آثار تاریخی، فرهنگی و ملی، اسامی مذهبی و اسامی مشاهیر در اختیار واحدهای ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است مگر آنکه آن وزارتخانه مجوز کتبی برای غیر صادر کند.

5. دامنه‌های ممنوع : ثبت کلمات خلاف عفت عمومی یا کلمات دیگری که حاکی از فعالیت معارض با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشند ممنوع است. همچنین ثبت تعدادی از واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت مجاز نیست.

با مراجعه به سایت ایریک مراحل انتقال دامنه را تکمیل کنید.

https://www.nic.ir/Login?r=%2FDomain_Transfer

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

در صورت فراموشی، نام کاربری و رمز عبور دامنه چگونه آن را بازیابی کنم؟

در صورت فراموشی، نام کاربری و رمز عبور دامنه چگونه آن را بازیابی کنم؟ گام اول ورود به...

روش تمدید دامنه از طریق سایت چیتا هاست چگونه است؟

روش تمدید دامنه از طریق سایت چیتا هاست چگونه است؟ در چند هفته پایانی زمان فعال بودن دامنه...

کدام یک از انواع دامنه مناسب من است؟

کدام یک از انواع دامنه مناسب من است؟ دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که...

آموزش ساخت پارک دامین

پارک دامنه (Park Domain ) چیست؟  تصور کنید شما سایتی با آدرس ChitaHost.Com را تهیه و استفاده...

پارک دامین و ادان دامین چیست؟

پارک دامین: با استفاده از این گزینه می توانید دامنه های متعددی را در اكانت ميزبانی خود Park کنید....